RYA SRC czyli Short Range Certificate to certyfikat radiooperatora krótkiego zasięgu. Egzamin prowadzony jest przez Sail-Excalibur RYA Training Centre. Egzaminatorem jest Dariusz Suchomski – Instruktor RYA.


Aby go otrzymać należy wziąć udział w jednym z kursów jakie oferujemy.
SRC to szkolenie złożone z dwóch części teoretycznej, on-line i kilkugodzinnej sesji praktycznej prowadzonej przez doświadczonego instruktora, zakończonej egzaminem.  Wykład instruktora wspierają pomoce audiowizualne oraz podręcznik do SRC napisany przez RYA.
Szczególne znaczenie ma tu część praktyczna. Kilkuosobowe grupy pozwalają na pełne wykorzystanie treningowych stacji VHF z kontrolerem DSC.
No tak… ale o co chodzi z tymi drukowanymi literami? VHF to Very High Frequency czyli nic innego jak popularna UKF – ka, a DSC to Digital Selective Calling, co po polsku znaczy cyfrowe selektywne wywołanie. Kurs ten pozwoli Ci na trening praktyczny funkcji DSC jak i korespondencji radiowej z dużym naciskiem na korespondencję w sytuacji zagrożenia.


Jak dokładnie wygląda szkolenie RYA SRC dowiecie się tutaj:  http://zeglujze.pl/rya-src/


Kurs SRC jest jednym z najważniejszych, jeśli nie najważniejszym kursem w Twojej przygodzie z żeglugą

Każdy jacht morski musi posiadać na swoim pokładzie UKF-kę, mówią o tym przepisy bezpieczeństwa, nakazuje dobra praktyka morska, a zdrowy rozsądek wręcz wymaga!


icomWychodząc w morze warto sprawdzić działanie radia dostępnego na pokładzie gdyż ono właśnie może decydować o życiu Twoim jak i innych. Według umów międzynarodowych i prawa do obsługi radia osobą upoważnioną do obsługi radia jest posiadacz certyfikatu SRC lub osoba pod jej bezpośrednim nadzorem. Co to oznacza? A to, że na pokładzie każdej jednostki wychodzącej na morze musi znajdować się przynajmniej jedna osoba ze świadectwem SRC.

W wielu krajach Europy uprawnienia te są częściej kontrolowane niż same kwalifikacje żeglarskie.
Jeszcze jeden ważny skrót to GMDSSGlobal Maritime Distress and Safety System, czyli Morski Światowy System Łączności Alarmowej i Bezpieczeństwa. 1 – go lutego 2005 system GMDSS został wprowadzony jako obowiązkowy . To oznacza, że wszystkie jachty, w szczególności komercyjne, a do tych należą jachty czarterowe, powinny posiadać radia UKF z przystawką DSC.


Kto może obsługiwać radia UKF z DSC? Oczywiście posiadacz certyfikatu, o którym mowa, czyli SRC.

Służby kontrolne są bardzo delikatne jeśli chodzi o ten przepis. Brak na pokładzie osoby ze świadectwem SRC w najlepszym wypadku grozi konfiskatą radia…


strona 27A co zrobiłbyś Ty w sytuacji zagrożenia życia na morzu? Zdajesz sobie sprawę z tego, że nawet nie będac skipper’em jachtu możesz uratować komuś życie wykonując tę właśnie jedną magiczną rozmowę? Każdy kto żegluje, pomijając nawet kwestie prawne powinien mieć świadomość jak nawiązać łączność przez radiotelefon. Warto zapoznać się z procedurami ratunkowymi, zarówno w sytuacji bezpośredniego niebezpieczeństwa jak i w chwili nieumyślnego wywołania alarmu.

Nie mając kontaktu ze służbami ratunkowym nie zdajemy sobie sprawy jak wielkie koszta wiążą się z potencjalną akcją ratunkową. Ale nawet największe pieniądze nie liczą się kiedy porównamy je ze świadomością jaką byśmy w sobie mieli na wiadomość, że ktoś inny potrzebował ratunku jaki przez przypadek przybył do nas.

Ten kurs jest jednym z tych gdzie w praktyce mamy nadzieję wykorzystać tylko część naszej wiedzy wyniesionej z sali wykładowej.

 

 

Kurs ten prowadzony jest po angielsku. Bardzo ważną rolę odgrywają tu międzynarodowe komunikaty, a te właśnie posługują się językiem angielskim. To jest główny powód, dla którego w tym języku odbędzie się też egzamin sprawdzający naszą wiedzę z zakresu wiadomości teoretycznych jak i umiejętności praktycznych wyniesionych z kursu SRC.


 Została tylko jedna informacja jaką muszę dodać do powyższego artykułu, a mianowicie fakt, że to właśnie my jeszcze pod nazwą Sail-Excalibur, jesteśmy pierwszą szkołą w Polsce ze statusem RYA Training Centre i to my przeszkoliliśmy ponad 4000 osób w szkoleniach żeglarskich.


 Jeżeli jeszcze z jakiegoś powodu wahasz się czy aby na pewno powinieneś zrobić kurs SRC i czy koniecznie z nami zadzwoń, a my rozwiejemy Twoje wszelkie wątpliwości.


Jak dokładnie wygląda szkolenie RYA SRC dowiecie się tutaj:  http://offshoreadventure.pl/rya-src/


Jeżeli w terminarzu nie widzisz interesującej Cię daty skontaktuj się z nami i wspólnie przedyskutujemy możliwość dostosowania się do Twoich potrzeb.

 


rya w polsce-kopiaDo zobaczenia

Offshoreadventure Akademia Sportów Wodnych